Ankara Antlaşması'nda Süresiz Oturum Kaldırılıyor mu ?

Geçen haftalarda gazete başlıklarında, Ankara Antlaşması kapsamında Türk vatandaşlarına verilen süresiz oturum izninin kaldırılması ile ilgili haberler görmüş olabilirsiniz. Sağ olsunlar, çoğu arkadaşımın aklına hemen biz gelmişiz. Bizim bu haberden ne şekilde etkileneceğimizi merak edip, bizim için endişelenmişler.

İlerleyen günlerde internetteki yorumları okuduğumda haberin içeriğinin tam anlaşılmamış olduğunu fark ettim. Bu hafta; Ankara Antlaşması'na, uzun zaman sonra gelen bu değişiklik ile ilgili yazmak istedim.

Her verilen kararın arkasında onu tetikleyen bir durum mutlaka olur biliyorsunuz. Bu kararın tetikleyicisinin ne olduğundan bahsederek başlayacağım.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’ye gelen “Aydoğdu” soyisimli bir Türk vatandaşı arkadaşımızın hikayesi bu aslında. Kendisi, antlaşma koşullarında İngiltere’ye gelmiş. Önce 1 senelik çalışma ve oturum vizesini almış. 1 senenin sonunda, alması muhtemel olan 3 yıllık vizesini de almış. 3 yılın sonunda süresiz uzatma vizesine başvurmadan önce, eşi ve çoçuklarını İngiltere’ye getirip, onlar için de süresiz uzatma vizesine başvurmuş. Eşi ve çocukları, Ankara Antlaşma'sı sürecinde burada olmadığından dolayı, Home Office, sadece kişinin kendisine süresiz uzatma vizesi vermiş, geri kalan aile bireylerine vermemiş. Aslında bu beklenen bir durum. Çünkü; Ankara Antlaşması içerisinde, senelik 180 gün Birleşik Krallık dışında kalmaya hakkınız var. Eğer, herhangi bir sebepten bu süre aşılırsa, vize uzatmasında olumsuz sonuçlar alınması muhtemel. Neyse bizim “Aydoğdu” hikayemize geri dönersek; bu vatandaşımız bu karara itiraz etmiş ve konuyu mahkemeye taşımış. Mahkeme yaklaşık 2 yıl sürmüş ve bu sene sonuçlanmış. Sonuç olarak, eş ve çocuklar Ankara Antlaşması koşullarında Birleşik Krallık içerisinde bulunmadıklarından, kararda bir değişiklik olmamış ve sadece “Aydoğdu” soyisimli arkadaşımız süresiz oturum hakkını almış. Fakat mahkeme sürecinde hakim Ankara Antlaşmasının koşullarını incelemeye ve sorgulamaya başlamış.

Bu mahkeme kararının bir sonuç doğuracağı epeydir, Ankara Antlaşması ile ilgili bazı forumlarda konuşuluyordu. Fakat, herkesi şaşırtan, kararın bir anda yayınlanması ve yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe sokulması oldu. İngiltere’de pek alışılageldik bir durum değil açıkçası.

Kararın içeriğini açıklayacak olursak, Ankara Antlaşması kapsamında Türklere verilen süresiz çalışma/oturum vizesinde yapılacak YENİLEME/DÜZENLEME nedeniyle, 16 Mart 2018 tarihinden itibaren süresiz oturum başvuruları durdurulmuş oldu. Eğer süresiz vize başvurunuza sadece 1 ay kalmış ise, başvurunuzu yapabiliyorsunuz fakat onun dışındaki herkes bu yeni karardan etkilenmiş oluyor. Home office, yeni gelecek düzenlemeye kadar da Türk vatandaşlarına 3 yıl vize vereceğini açıkladı. Fark ettiyseniz, “YENİLEME/DÜZENLEME” kelimelerini büyük harf ile yazdım çünkü karara bir düzenleme geleceğinden bahsediliyor. Bu bence önemli bir nokta. “Aydoğdu” mahkeme kararı ile ilgili linki de aşağıya bırakıyorum :

https://www.gov.uk/government/publications/turkish-ecaa-business-guidance

Sonuca gelecek olursak, bizim gibi 3 yılını almış ve 3 yıl sonunda süresiz oturum vizesine başvurmaya hak kazanmış kişilerin hakları elinden alınmış oldu. Kazanılmış olan bu hakkın geri alınmasını beklemiyordum açıkçası. Birleşik Krallık’ta şu an karar ile ilgili ortak çalışmalar yapılmaya başlandı, imza kampanyaları düzenleniyor. Şu an için her şey belirsiz. Hepimiz süreci birlikte izleyeceğiz.

Onun dışında; Ankara Antlaşması başvurularında herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve hükümet bu kararın Brexit ya da başka bir politik karar ile alakalı olmadığının da altını çiziyor.

Son söz olarak, daha önceki yazıların altına bırakmış olduğunuz yorumlar ve beğeniler için çook teşekkür ederim. Yazılarımın, tahmin edemediğim şehirlerde, başka bilgisayarlarda ya da telefonlarda okunduğunu ve beğenildiğini bilmek harika bir duygu! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!


Sevgiler,

Tuba

Bize dilediginiz zaman ulasabilirsiniz.

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com