Berlin'de Yaşamak

Önceki yazılarda Berlin hakkında kısa bir bilgi paylaşımı yaptım, peki nasıl burada yaşamak, bir de bu konudan bahsedeyim. Var ya da Yok (Yaz — Kış)

Berlin'de hayati mevsimlere göre sınıflandırabiliriz. Hayat, Yaz (bitmeyen bahar) —  kis çerçevesinde sekillenmekte. Yazın, her yer canlı , tüm parklar dolu, insanlar sokaklarda, parklarda dans edip eğleniyorlarken , kışın bunun tam tersi bir manzara sizi beklemekte. Hava sıcaklığının değişimine göre çevrenizde aynı oranda değişmekte. Ancak her mevsimin kendine has güzelliklerini yaşamaktasınız. Sanırım sadece Berlin'de değil Almanya'nın genelinde herkes spora tutkun. Yaz kış fark etmeden sürekli insanlar spor salonları, dış mekanlar olsun hareket halindeler. Spor yaşamın bir parçası ve Türkiye'de pahalı olan sporlara burada erişimi kolay ve ucuz.

Alım Gücü

Berlin, Almanya'daki diğer şehirlere göre daha uygun bir şehir. Son yıllarda artan göç sebepli ciddi bir konaklama yetersizliği ve fiyat artışı olsa da, şehir yaşaması uygun bir yer. Dışarıda yemek yemek pahalı değil. Marketler çok çeşitli ürünlere sahip, et ve et ürünleri fiyatları çok uygun. Sebze meyve Türkiye'ye göre biraz pahalı ancak daha kaliteli. Süper marketlerde insanlar Türkiye'deki gibi kilolarla ürün almıyorlar, az ve ihtiyacları kadar alıyorlar, fazla tüketime burada iyi bakılmıyor, geri dönüşüme önem veriliyor. Çöplerinizi ayırmanız bekleniyor.

Marketlerden en kaliteli ürünleri alsanız dahi çok düşük bir fiyat ödeyip çıkıyorsunuz. Alım gücünüz çok yüksek.

Tabi aynı kıyaslamayı kıyafetler icin yapamıyorum. Türkiye tekstilin merkezi ve sıfır elbiseleri daha uygun ve daha zevkli ürünler bulabilirsiniz. Ancak ikinci el kıyafetler de çok ilgi gördüğünü söylemem gerekli.

Şehir Bölgeleri

Berlin, 1989 öncesi duvar ile iki bölgeye ayrılmıştı Doğu ve Batı Berlin. Batı, Avrupa ve Amerika gözetiminde kapitalizm ile yönetilirken, Doğu, Rus yönetiminde sosyalizm ile sınırlı imkanlarda yaşamaktaydı. Bu farkı şehirde gezerken binalara bakarak da fark edebilirsiniz. Mimari farklılıklardan hangi yakada olduğunuzu anlayabilirsiniz.

1989 sonrası da 13 ilçeye ayrıldı ancak hala doğu-batı Berlin terimleri kullanılmaktadır.

Temel olarak hala 89 yılının etkilerinin hissedilmekte. Batı tarafında Avrupa'daki büyük, taş evler, pahalı dükkanlar ve zengin kişiler bulunurken. Doğu tarafında daha çok Berlin'in marjinal dükkanları, kafeleri, ev ve insanları bulunmaktadır. Genel itibari ile güzel, orijinal mekanlar keşfetmek isterseniz size kesinlikle Friedrichshein, Prenzlauerberg, WarshovaStrasse, Kreuzberg, Neuköln taraflarında bir tur yapmanızı öneririm.

Genel itibari ile şehir güvenli. Geceleri güvenle gezebiliyorsunuz. Insanlar bazen garip davranabiliyorlar, takılmayın, delileri ile ünlü bir şehir kendisi.

Hizmet sektörü yavaş, her konuda ve çoğu sadece Almanca hizmet veriyor, bu Türkiye'deki alışkanlıklarımızın tam tersi, bu duruma alışmak zor ancak tavsiyem direnmeyin =) Dijitale henüz tam geçilemese de her türlü ihtiyacınızı giderecek pratik bir çözüm de mevcut.

Genel olarak her an kendinizi güvende hissedebileceğiniz, sakin bir hayat mevcut. Insanları dikkatli, yardımsever ancak biraz mesafeli.

Ulaşım

Bir önceki yazımda bu konudan bahsetmiştim, inceleyebilirsiniz.

Sosyalleşme

Ne konuda nasıl sosyalleşmek istediğinize bağlı bir durum. Berlin her konuda sosyalleşmenizi sağlayacak tüm olanaklara sahip. Gece hayatı ile ün yapmış bir şehir burası, bir süre Berlin'de yaşadıktan sonraki hayatınızda sizi şaşırtacak çok az şey bulabilirsiniz =)

Yazları güneş 22:00 sonrası battığı için iş çıkışı arkadaşlarınız ile bir yerlere gidip zaman geçirebiliyorsunuz ve günü güzel kapatabiliyorsunuz. Yazları güneş erken doğup geç batmakta, her anını verimli geçirmek sizin elinizde.

Zorluklar

Zorlukları yok mu var tabii ki. Kendinizi yalnız hissedebileceğiniz bir yer herkes kendi hayatı ile ilgileniyor. Eğer yalnız kalma ile ilgili bir sorununuz var ise yalnız gelmenizi önermiyorum. Bir şeye sahip olmak yada bir iş yapmanız gerekiyor ise peşinden gitmeniz gerekli, işinize sahip çıkmalı ve istenilenleri harfiyen yerine getirmelisiniz, yoksa olmuyor. Bürokrasi düzenli işliyor burada ancak inisiyatiflere tamamiyla kapalılar. Burada kısa yol diye birşey yok, Türk çakallıklarını bırakıp gelmelisiniz, aksini yapsanız da bir süre sonra sistem sizi yola getirecektir. Tabii ki ev meseleleri, ev bulmak çok zor.

Her ne kadar yazılarımda pozitif bir yorumlar olsa da bu seviyeye kolay gelinmediğini size söylemek isterim. Tabii ki bunları yaşarken kolaymış gibi hissetmiyorsunuz, çünkü yeni bir ortam, farklı bir kültür, çevre, zorlu bir adaptasyon, anlama ve öğrenme sürecinde kolay bir hayatın beklemediğini söylemek isterim zorlanacaksınız ama kolay olan hiçbir şey güzel değildir ki =)

Kısaca size Berlin'de yaşamdan bahsettim. Sorularınız olur ise yettiğimce cevaplamaya çalışacagim.

İyilikle kalın.

Bize dilediginiz zaman ulasabilirsiniz.

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com