Berlin ve Oncesi

Istanbulda doğmuş, okumuş ve büyümüş bir insan olarak neden Berlini seçtiğimi size anlatmak isterim.


1987 İstanbul doğumluyum. Her Türk gencinin geçtiği bol koşuşturmalı, stresli okul hayatımın sonunda Matematik bölümünden mezun olmayı başardım. Üniversitemin bir döneminde İtalya’da okuma şansım oldu ve onun tadı beni her zaman ülke dışında nasıl bir hayatın olduğunu unutmamamı sağladı.

Mezuniyet sonunda varılması beklenen iş hayatı hedefime , kurumsal bir bankanın IT departmanında yazılımcı olarak başladım. Yenilikçi, başarılı ve iyi firmalarında çalıştım, güzel ve değerli kişiler ile beraber çalışma ve güzel işler yapma fırsatım oldu, zekası çok parlak insanlar tanıdım ve 8 yıl geçti hala yazılımcı olarak çalışmaya devam etmekteyim. Bu geçen hayatımdaki 30 yıl içerisinde çok şey öğrendim sadece bir şeyi öğrenemiyordum, yavaşlamayı.

Peki beni ne motive etti ?

Ülkedeki adrenalin seviyesinin yüksekliği, sürekli olan beklenmedik değişimler, nüfus artışı, hava ve gürültü kirliliği, trafikte geçen ölü saatler, bunlardan kaynaklı beynimin içindeki stres halleri , stres kaynaklı kronik yorgunluklar ve bunları etrafımdaki insanların da yaşıyor ve bana da yaşatıyor olmaları gibi sebeplerden, verimliliğimin artması gereken bu dönemde, azalmak üzere olduğunu ve bunu aksine çevirmek için konfor alanımdan çıkmam gerektiğini fark ettim.

Dünyada neler oluyor, teknoloji nasıl gelişiyor, neden bu tip ürünler geliştiremiyoruz diye sorguladığımda , dışarıda teknolojiler ile ilgili süreçlerin nasıl işlediği konusunda merakım artmaya başladı ve yaklaşık 1 yıl önce yurtdışında yaşam, teknoloji , çalışma hayatı ve firmalar üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bunun yanında bir kaç arkadaşımın yurtdışında iş bulması ve hayatlarından memnun olmaları faktörü de merakımı artık bir kademe daha ileri gitmem yönünde aksiyona dönüştürmemi sağladı ve 9 Ocak itibari ile Berlin’e yerleşmiş bulunmaktayım.

Neden Berlin ?

Nerede çalışmak istediğim konusunda önce Amerika’yı düşündüm, ancak mesafenin uzunluğu sebepli bu kararı almanın o kadar kolay olmadığını fark ettim. Çalıştığım alanlar özelinde teknolojik gelişmelerin en hızlı ilerlediği ülke ve şehirleri incelediğimde, Londra listenin en başındaydı ancak pahalılık ve bütçe meseleleri sebebiyle onu da elemek durumunda kaldım. Sonrasında Hollanda ve Almanya seçeneklerine yöneldim, Berlin’in, konumu , regülasyonlar ve uluslararası kimliğinin sağladığı yaşamın daha kolay olduğu yönündeki yorumlar, ulaşımın kolaylığı, avrupanın merkezinde olması , başarılı ürün ve firmaların varlığı , Avrupanın silikon vadisi olması yönündeki çizgisini gördükten ve bir alman lisesinden mezun olmamın getirdiği özgüvenle Berlin isminde karar kıldım.

Berlinde takip ettiğim , faaliyetlerini beğendiğim bir kaç startup’ın listesini çıkarttım ve bu firmalar ve ürünleri özelinde araştırmalara ve kendi siteleri ve LinkedIn üzerinden açtıkları iş ilanlarını takip etmeye başladım.

Berline gelebilmek için neler yaptım ?

Çalışmak istediğim firmalara başvurmadan önce, iş başvuru süreçlerinin nasıl ilerlediğini anlayabilmek için yabancı, farklı firmaların iş mülakatlarına katıldım. Süreçleri ve nasıl beklentileri olduklarını öğrendim. Eksik gördüğüm taraflarımı geliştirmeye çalıştım. Bu süreçte çok sevgili insanlardan destek aldım ve şunu belirtiyim, yurt dışında yaşamak ve çalışmak gibi bir hedefiniz var ise kesinlikle yanınızda sizi destekleyen en az bir kişinin olması gerektiğini söylemek isterim. Çünkü konular netleşip kesinlik kazandığında birilerin sizin bu kararınızı desteklemesi ve son itici gücü vermesi gerektiğini bilin isterim.

Şu an çalışmakta olduğum firma ile farklı günlerde olacak şekilde dört adımda bir mülakat sürecim oldu.

1- İnsan kaynaklarında çalışan bir kişi ile skype üzerinden 2 saatlik bir görüşme, kendini tanıtma ve neden başvurduğunu açıklama.

2- Case study , 2 saatte beklenenleri kodlama ve iletme. (Bu adım öncesinde github yada bitbucket üzerinden bir kaç örnek uygulamamı görmek istediklerini belirttiler, private hesabımdaki base code aşamasındaki freelance çalışmalarımın bazılarını onlar ile paylaştım. )

3- Senior bir yazılımcı ve CTO ile Skype üzerinden 3 saatlik bir görüşme

4- En son insan kaynakları ile tekrar görüşme

ve ertesi gün teklif şeklinde süreçlerim ilerledi.

Teklif Sonrası Hazırlıklar

1. Çalışma İzni Vize Başvurusu

Teklif sonrası öncelikle tüm avrupada geçerli mühendislerin çalışma izni olan Blue Card çalışma vizesi başvurusu, ön niyeti için verilen D tipi 90 günlük geçici çalışma izni için başvuru hazırlıklarını yapmaya başladım. Çalışacağım şirket bana gerekli evrakları posta ile iletti , diğer dökümanlar ve içerikleri konusunda IDATA üzerinden bilgi aldım, kendileri direk konsolosluk üzerinden size randevu almaktadırlar. Bu vizede özel olarak farklı bir kapsamı olmasından sebep şahsen konsolosluğa başvuru yapmanız gerekmektedir, sizi IDATA daki kişiler bilgilendirip yönlendiriyorlar. Başvurumdan yaklaşık 1,5 hafta sonra D tipi vize posta ile iletildi. Bu süreç ayrıca ele alınmalıdır, şimdi kısaca bahsetmek durumundayım.

** Blue card başvuru koşullarında yıllık maaş miktarı limitleri de bulunmaktadır. Teklif sonrasında cevabınızı iletmeden önce bu limitleri kontrol etmeyi unutmayın, diğer türlü Blue Card ile çalışma izni alma konusunda sıkıntı yaşarsınız, konsolosluktan geri dönmeyin.

2. Kalacak Yer Ayarlama

Berlindeki en büyük dertmiş, ev bulmak. Bunu arayınca anlıyorsunuz. Ev az nüfus çok. Türkiyedeki gibi güzel ev ilanı arama siteleri yok.

Konaklama konusunda bazı seçenekler var :

1- Tek başınıza daire kiralamak (mobilyalı / mobilyasız)

2- Paylaşımlı ev (Wohngemeinschaft (WG)) — En çok tercih edilen model bu.

3- Yurt, apart tarzı oda/ evler

4- Airbnb ile geçici evler kiralamak

Bence bu konu başlı başına ayrıntılı incelenmesi, anlatılması gereken bir konu, benim 1,5 ayımı aldı bir ev bulmam. Bunu da başka bir yazıda anlatabilirim.

ve tüm bu detaylandıramadığım hazırlıklar ve buhranlar sonrası 9 Ocak günü Berlin semalarına iniş yaptım ve yeni hayatıma burda devam ediyorum.

Şimdilik bu kadar, sonraki yazılarda görüşmek üzere, soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

İyilikle kalın.

Bize dilediginiz zaman ulasabilirsiniz.

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com