Kew Garden Orkide Festivali 2018

Gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki; İngilizler kültür olarak sık müzeye giden, müze kültürünü küçüklükten edinen bir toplum. Hatta çocuklar için çoğu müzede veya etkinlikte özel workshop’lar düzenleniyor veya onların ilgilerini çekebilecek unsurlar bulunuyor. Bu nedenden ötürü; Londra’nın bence en güzel avantajlarından biri, farklı alanlarda, farklı insanların zevklerine hitap eden, kültürel etkinliklerin yılın her ayında bulunabiliyor olması.

Bu sene, 10 Şubat – 11 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen Kew Garden Orkide Festivali’ne katılma fırsatı buldum. Pazartesi günü gittiğim festival, haftanın ilk günü olmasına rağmen beni şaşırtacak derecede kalabalıktı. Festival, her sene Londra’nın Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Kew Garden Botanik Bahçesinde gerçekleştiriliyor. Kew Garden’ın haritasını aşağıya bırakıyorum.

Biraz büyük bir alan, değil mi :)

1759 yılında kurulan Kew Garden Botanik Bahçesi, dünyanın en geniş ve farklı türde bitkilerine ev sahipliği yapan oldukça değerli bir peyzaj alanı. 132 hektara yayılmış olan bu büyüleyici bahçede, farklı sera binalarının içinde, dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen bitkiler bulunuyor. Uzmanlık alanım olmamasına rağmen hayatım boyunca hiç görmediğim bitkileri bir arada görmek beni oldukça heyecanlandırdı açıkçası.

Kew Garden Orkide Festivali bu yıl 23. yılını kutluyor. Festivalin genel konsepti ise, her sene farklı bir ülkenin çeşitli orkidelerini, aynı ülkenin kültürel öğelerini de içerisinde barındırarak ziyaretçileri ile buluşturması. Bu yıl Tayland kültürünün etkisi altında olan festival, Tayland’da yetişen 1,100 farklı orkideye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca; festival kapsamında çocuklar için workshoplar, haftasonları Thai mutfağını tanıma fırsatı ve kendi orkidenizi nasıl yetiştireceğinize dair değerli bilgiler de yer alıyor.

Festival programının detayına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kew.org/kew-gardens/whats-on/orchids-festival


Eğer İngiltere’de ikamet ediyorsanız Kew Garden Botanik Bahçesi’ni ve Orkide festivalini görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Fakat, Londra’da zamanınız kısıtlı ise diğer alternatifleri üst sıralara almanızı tavsiye ederim.


Keyifli geziler :)

Tuba


Bize dilediginiz zaman ulasabilirsiniz.

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com