Yeni başlangıçlar : Ev Kiralama ve Banka Hesabı (Ankara Anlaşması)

Bu hafta ki yazım geçen haftanın devamı olduğundan okumayanlar için linkini buraya bırakıyorum ;)

********************************************************************************************

Beğendiğimiz evin kapora işlemleri için emlakçıdayız. Emlakçı bize, biz de Onur ile birbirimize bakıyoruz. Kapora parasını banka yolu ile göndermemiz gerekiyor fakat bizim İngiltere’de banka hesabımız yok! Hızlı bir beyin fırtınası ile ev kiralama sürecini ilerletmek adına (Ankara anlaşmalı) bir arkadaşımızın hesabından kiralamak istediğimiz evin kapora parasını emlakçıya iletmeye karar veriyoruz. Fakat ev sahibi ile anlaşmamız halinde 6 aylık ev kira bedelini, Ankara anlaşmalı bir arkadaşın hesabından göndermemiz mümkün değil çünkü Ankara anlaşması içerisinde vize uzatma aşamalarında en çok dikkat edilen alanlar, banka hesabına giren ve çıkan paralar.

Kaporayı gönderdikten sonra ev sahibi ile ev kira ücreti konusunda orta noktada anlaşıyoruz. Hafta sonu eve taşınabilmemiz için 3 gün içinde, 6 aylık kira bedelinin bankaya yatırılması gerekiyor. Türkiye’de 5 saniye içerisinde yapabileceğimiz hesap açma, havale/eft işlemleri için Londra’da çözümsüz kalıyoruz. Parayı nasıl emlakçının hesabına geçireceğiz, büyük bir soru işareti. Uzun telefon görüşmeleri, internetten çözüm kırıntıları arama, kapı kapı bankaları; banka hesabı açtırma ümidi ile dolanma ve reddedilmenin sonunda Onur’un eski şirketinden, (Ankara Anlaşmalı olmayan) bir arkadaşının banka hesabından parayı göndermeye karar veriyoruz.

Anlayacağınız üzere kesinlikle hiçbir banka, ev kontratı ya da ev adresini gösteren bir belge olmadan banka hesabı açmıyor. Daha önce de bahsettiğim gibi kurallar, bu ülkenin bel kemiği.

Arkadaşımızın hesabı HSBC bankasında. Notting Hill HSBC bankasının gişesinden yanımızdaki nakit parayı arkadaşımızın hesabına yatıracağız. Önemli bilgi şu ki, bir gün önce, yüklü miktar yerine geçen, 6 aylık kira bedelinin banka gişesinden yatırılması halinde, HSBC bankasının hangi belgeleri bizden isteyeceğini öğrenmeye gidiyoruz. Bizden, yanımızdaki nakit paranın, Türkiye’deki hesabımızdan çıkış dekontunu getirmemizi istiyorlar. Kendilerine dekontu internetten alabileceğimizi fakat Türkçe olduğunu söylüyoruz. Türkçe olmasının önemli olmadığını belirtiyorlar. Sonunda, internet üzerinden bankamızdan çıkardığımız dekont ve nakit para ile sabah erken saatte soluğu bankada alıyoruz. Hem İngiltere’de bankacılığın 1990’lardan kalması hem de yatırmak istediğimiz paranın da fazla olması nedeniyle işlem uzadıkça uzuyor. Abartmıyorum 40 dakika falan bekliyoruz veeee BİRİNCİ ÇİNKO!

Neticesinde arkadaşımız bizim adımıza ücreti emlakçıya iletti ve yeni bir Airbnb evi tutmadan, evimizi tam olarak 5 gün içerisinde hem bulup, hem de kiralayabildik. İmkansız diye birşey yok :)


Özetleyecek olursak, bizim tecrübelerimiz ile aşağıdaki kısa listeyi oluşturdum.

-Kalmak istediğin şehri sonrasında da semtini belirle (Bizi sorarsanız, biz Londra’nın batısında, merkeze yakın oturuyoruz)

-Bir evden beklentini belirle (Çevresinde iyi okullar olsun, bulaşık makinası olsun gibi mesela)

-“Rightmove”, “Zoopla” gibi güvenilir ev bulma uygulamalarına bak ya da “Dexter”, “Foxtons” gibi güvenilir emlakçılar ile ev kiralama sürecini ilerlet. Bilmediğin emlakçılara da hep şüpheci yaklaş! Dolandırıcılık malesef oluyor arkadaşlar

-İngiltere’de kredi geçmişin yoksa hızlı bir şekilde ev kiralamak için en az 6 aylık peşin kira ve deposit bedelini vermeyi gözden çıkar

-SWIFT ile parayı transfer et ya da nakit para ile Türkiye’den geliceksen, Ankara anlaşmalı olmayan bir arkadaşının ev faturalarından birine ismini yazdır ki bu fatura ile bankada hesap açtırabilesin. Tabii bu faturaların posta ile 2-3 aylık periyotlar halinde geldiğini hesaba katmayı unutma :)

Çok #şükür evi kiraladık. Kaldı banka hesabı J Banka hesabı açtırmak için Metro ve Barclays bankaları ile görüşmeye gittik fakat bu iki banka da BRP, pasaport ve ev kontratımız dışında başka belgelerinde gerektiğini söylediler. Metro Bank’ın yönlendirmesi ile Lloyds bankasına elimizdeki bu üç doküman ile gittik ve İKİNCİ ÇİNKO! 2 gün sonra verdikleri randevu ile ikimizin de banka hesabı açılmış oldu.

Bu yazıyı yazarken tekrardan 1 sene öncesine dönüp baktığımda sanki çok uzak bir zamanda o anları yaşamışım gibi hissediyorum ama duygular, hissedilenler hala taze. Notthing Hill’den her geçtiğimde istemsiz olarak HSBC bankasına ve yakınında oturduğumuz banklara uzun uzun bakıyorum. Ne kadar ürkek, ne kadar çekingen hissettiğimi dün gibi anımsıyorum. Türkiye’de geçirilen 30 seneden sonra evimizi tutarak ve banka hesabımızı açtırarak başka bir ülkede yeniden insan olarak varolabilmenin en önemli adımlarından ikisini tamamladık.

Bu süreçlerin uzaktan ne kadar karmaşık ya da zor görünebileceğini biliyorum ve de çok iyi anlayabiliyorum. Bundan dolayı, sorularınız, kaygılarınız ya da düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Bu blog sizlerle beraber büyüyecek. Sevgiyle kalın arkadaşlar!

Tuba

Bize dilediginiz zaman ulasabilirsiniz.

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com